Bespoke, MTW, RTW — rozszyfruj jeśli planujesz szycie garnituru na miarę
21 listopada, 2024Garnitur na miarę to znacznie więcej niż tylko strój. To wyraz indywidualności, symbol prestiżu i inwestycja w nieprzemijającą elegancję. Każdy detal, od kroju po rodzaj tkaniny, jest starannie dobrany, aby idealnie dopasować się do sylwetki i podkreślić unikalny styl. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom między bespoke, MTM i RTW, oraz wyjaśnimy inne skróty, które warto znać, chcąc zamówić garnitur na miarę.
Bespoke, MTM, RTW – co wybrać?
Kiedy myślimy o garniturze, często mamy przed oczami gotowe modele z wieszaka, czyli tzw. RTW (Ready-to-Wear). Jednak dla tych, którzy poszukują wyjątkowości i perfekcyjnego dopasowania, istnieją dwie inne opcje: MTM (Made-to-Measure) i bespoke.
Co wyróżnia te 3 rozwiązania dostępne na rynku? Dla kogo się sprawdzą?
- RTW to najpopularniejszy rodzaj garnituru. Jest produkowany masowo w standardowych rozmiarach. Choć na sklepowych wieszakach można znaleźć ciekawe modele, bardzo często wymagają one poprawek, by idealnie leżały. RTW sprawdzi się dla osób, które szukają gotowego rozwiązania i nie mają dużych wymagań co do dopasowania.
- MTM stanowi krok w stronę personalizacji. Jest to garnitur szyty na miarę choć bazuje na gotowych wzorach, można modyfikować wiele elementów, takich jak rodzaj tkaniny, kolor czy dodatki. Stanowi dobry wybór dla tych, którzy chcą mieć strój dopasowany do swojej sylwetki i gustu, ale nie potrzebują kompletnej indywidualizacji.
- Bespoke stanowi najwyższą formę krawieckiego kunsztu. Marynarka na miarę oraz spodnie na wymiar są tworzone od podstaw, wyłącznie dla jednego Klienta. Każdy szczegół, od kroju po guziki, jest dopasowywany do preferencji i wymiarów kupującego. Proces ten jest bardzo czasochłonny i wymaga najwyższych umiejętności krawieckich. Tego typu rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które cenią sobie wyjątkowość, komfort i są gotowe zainwestować w najwyższej jakości produkt.
Warto zwrócić uwagę na istnienie w krawieckim słowniczku pojęcia „full bespoke”. Czym różni się od szerokiej możliwości personalizacji w opcji bespoke? W praktyce, różnice między mogą być niewielkie i zależą od konkretnego krawca lub firmy. Często zależy to od tego, jak szczegółowo dany krawiec definiuje swoje usługi i jak bardzo jest skłonny dostosować się do indywidualnych życzeń klienta.
Wybór między RTW, MTM i bespoke zależy od indywidualnych preferencji i budżetu. Jeśli chcesz mieć garnitur, który będzie Twoją wizytówką i posłuży Ci przez wiele lat, warto rozważyć szycie bespoke lub przynajmniej MTM.
Inne terminy, które warto znać, szukając garnituru na miarę
Świat męskiego szycia na wymiar jest pełen fascynujących terminów, które warto znać, szczególnie jeśli interesuje Cię garnitur szyty na miarę.
Dodatkowe pojęcia, które mogą się przydać to:
- bespoke tailoring — bardziej ogólne określenie, które odnosi się do szycia na miarę w ogóle; może obejmować zarówno MTB, jak i bespoke;
- haute couture — choć najczęściej kojarzony jest z wybiegami, oznacza także najwyższy stopień kunsztu i indywidualizacji, często obejmujący ręczne wykonanie najbardziej skomplikowanych elementów garnituru;
- canvas — rodzaj podszewki, która nadaje garniturowi strukturę i zapewnia lepsze dopasowanie.
Znajomość tych terminów pozwoli Ci poruszać się po świecie krawiectwa z większą pewnością siebie i dokonać świadomego wyboru. Pamiętaj, że szycie garnituru na miarę to nie tylko inwestycja w jakość i indywidualność, ale i wspaniała przygoda, z której możesz czerpać wiele przyjemności i radości.